NYHEDER

Årets sommerarrangement 2020


Årets tema på sommerarrangementet d. 28.-30. august 2020 er eftersøgning på vores største hjortevildtsart: Kronvildtet.

Vanen tro bliver både hund og fører udfordret i weekendens løb på spændende (kronvildts)spor i terrænet. Som appetitvækker til udredning af spor belyses temaet gennem spændende indlæg fra forskellige vinkler:

  • Vildtkonsulent i Naturstyrelsen Steen Fjederholt fortæller om Naturstyrelsens arealer i Kompedal, afvikling af jagterne på kronvildt og vigtigheden i schweissarbejdet.
  • Karsten B. Pedersen, der er erfaren reg. schweisshundefører og meget engageret i udvikling af aspiranter til Schweissregistret, fortæller om sine erfaringer med eftersøgninger på kronvildt samt hvilke krav, der stilles til hund og fører – både i forbindelse med træning og på praktiske eftersøgninger.
  • schweisshundefører Sophia van Binsbergen har i løbet af de seneste 5 år formået at få 3 hunde af forskellige racer i Schweissregistret samtidig med, at hun fortsat er meget aktiv til schweissprøver. Hun vandt bl.a. Dansk Schweiss-hundeforenings eliteschweissprøve i 2019. Fokus på sidste indlæg før de praktiske spor er samarbejdet mellem hund og fører med remarbejdet i centrum.

Der er weekenden igennem stor mulighed for erfaringsudveksling, faglige snakke og hyggeligt samvær. Sidstnævnte bl.a. i form af ”schweisshunde-banko” lørdag aften efter den traditionelle middag.

I Kompedal lejren er der mulighed for overnatning både indendørs og på omkringliggende græsarealer i telt eller campingvogn. Lejren har indendørs plads til 70 overnattende gæster i køjesenge i større eller mindre værelser. Desuden forefindes fælles toilet- og badfaciliter.

Kompedal lejren: Kompedalvej 13, 7442 Engesvang

 

Fredag aften vil sædvanen tro stå på ankomst og hyggeligt samvær. Forplejning står man selv for. Foreningen sørger for en grill samt kul. Herudover kaffe, te og lidt kage til aftenskaffen – medbring gerne lidt til kaffebordet og giv gerne besked herom til Peter Kristensen på tlf. 2146 1284. Eventuelle fødevareallergier kan også meddeles Peter.

 

Program

Fredag d. 28. august

Fra kl. 16.00                     Ankomst og indkvartering

18.00 – 20.00                  Grillen er tændt

20.00 – ?                          Hyggeligt samvær

 

Lørdag d. 29. august

06.30 – 08.30                  Sporlægning v/ bestyrelse og hjælpere

08.30 – 10.00                  Morgenmad samt ankomst og indkvartering af de resterende

10.00 – 12.30                  Indlæg ved vildtkonsulent i Naturstyrelsen Steen Fjederholt, schweisshundefører Karsten B. Pedersen og schweisshundefører Sophia van Binsbergen

12.30 – 13.30                  Frokost

13.30 – 17.30                  I skoven: Eftersøgninger på kronvildt

18.00 – 20.00                  Middag

20.00 – ?                          Hyggeligt samvær og banko

 

Søndag d. 30. august

07.30 – 08.30                   Morgenmad

09.00 – 13.00                  Erfaringsudveksling og weekendens læring, spor & spas

13.00 – 14.00                  Frokost og afslutning

 

Det praktiske

Prisen for deltagelse i sommerarrangementet er 350 kr. pr. deltager.

Medbring selv drikkevarer til fredag og lørdag aften.

Ved overnatning i soverum skal medbringes lagen og sovepose/dyne.

Medbring gerne klovsko

 

Tilmelding

Tilmelding og betaling skal ske senest den 17. august 2020 på foreningens hjemmeside; https://www.schweisshunden.dk/blog/tilmelding-sommerarrangement-2020/

 

Deltagerpris overføres ved tilmelding til foreningens konto 4426 6841104 eller via MobilePay til 91002. Mærk overførslen ”Sommerarrangement” samt navn på deltager.