Nyt i Tech hjørnet med Rasmus…

Stor Nyhed fra Garmin : Alpha 200i.

Nu har man samlet det bedste fra Garmin InReach, Alpha 50 & Alpha 100 og smidt en masse af nye features oven i.

Nogle af de ting, der er forbedret fra Alpha 100 er.

  • Skærmen kan nu fungere med våde fingre eller med handsker på, der er indstillings mulighed for følsomhed.
  • Ny anti refleks skærm, så den ikke er så svær at se i skarpt sollys.
  • 6 kommando knapper, med mulighed for selv at vælge funktioner, og bladre så samme knap kan få flere funktioner. Marker waypoint er nu kun et klik væk.
  • Større skærm 3,5” med bedre pixel opløsning, så lille tekst står skarpere inde på kortene.

 

Nogle af de ting der er forbedret fra Alpha 50 er.

  • Nu med genopladeligt batteri. (Lav pris for ekstra genopladeligt batteri) (ca 20 timers forbrug på ny opladet bat.)
  • Din enhed kan nu ses af andre Alpha 100 og 200i enheder
  • Meget større skærm


InReach implementeret.

  •           Tovejsbeskeder – send og modtag beskeder


  •           Deling af placeringer – registrer og del din rejse

  •           Interaktiv SOS – hjælp fra et døgnbemandet overvågningscenter

  •           100 % global dækning – Iridium® satellitter

Garmin Alpha 200i sætter en ny standard for hundesporing.

Skærmen ligner en mobiltelefon efterhånden, bare med ekstra beskyttelse og et hav af brugbare funktioner.

Der er jo mulighed for at tilføje 20 hunde eller hundefører som tidligere. Men man kan gemme dem alle som inaktive.
Når så man starter en ny jagt, op kan man vælge: fortsæt med de samme hunde som sidst, eller vælge nye deltagere i jagten, så kommer listen frem og man kan hurtigt vælge;
I dag har jeg hund 2 + hund 4 med, og så er der hundefører x og hundefører y med.
Tryk fortsæt og nu kan du følge dem alle.

Der er også ny kompas funktion, hvor der vises 4 forskellige kompas i stedet for flere pile på samme skive, en pro kompas funktion og så er der også en pil mod lastbil, hvis du har markeret den ved opstart af ny jagt. (det er nu bare rart at finde hurtigt og nemt tilbage til bilen)

Knappen ny jagt, bliver ændret til jagt, når man er i gang og hvis man kigger der, kan man se distancer og tider for enheder og hunde der deltager i jagten.

I Spor Manageren, er der nu en der hedder (Min sporing), hvor der er mega nemt at starte, stoppe, gemme og se alle detaljer om ens spor, både på kort, højdemålere og data felter. Så det er blevet så nemt at lave spor og gemme dem, uden at skulle hoppe runde i menuer for at nulstille osv.

I Hundelisten: er der nu et nemt overblik, over alle de hunde man arbejder med, hvilke der er aktive eller inaktive, ligeledes kan de andre alpha 100 og 200 enheder man har dannet forbindelse med, ses her på side 2.
På side 3, kan man oprette sine egne grupper.
Alt i alt meget overskueligt og nemt.

Nye knapper.

Der er stadig 3 knapper over skærmen, men man kan selv vælge deres funktion.
På siden er der yderligere 3 knapper, en op, ned og en vælg knap.

På den måde, kan du så have 3 funktioner over skærmen, bladre du så en op eller ned, kan du have 3 andre funktioner, derved får du et utal af muligheder.

F.eks kan du have
lås / lås skærm op, på knap 1
vis kort, knap 2
marker waypoint, knap 3
bladre så en op på siden.
Detaljer om din hund, knap 1
multifunktion kompas, knap 2
Hundeliste, knap 3
bladre en gang mere og du kan bruge knapperne som på Garmin 100 til hundehalsbånds indstillinger.

Alle knapperne virker med låst skærm, så slut med at man har trykket på en masse når enheden er i lommen.

 

Wifi / Bluetooth / Ant+

Tilsluttes nemt til internettet for opdateringer af f.eks birdeye kort
Taler sammen med mange mobiltelefoner og mange af Garmins ure.

Som noget nyt kan man installere Garmins App Explore på telefonen, og så kan den automatisk selv ligge alle ens spor over på telefonen,
Der vil du også kunne finde dine waypoints, og det hele her vil du kunne dele til en som skal ud og finde dit spor eller finde en bestemt waypoint, lige så nemt som at sende et billede eller sms.

Garmin Alpha 200i er kompatibel med T5 og T5Mini Hundehalsbåndene

 

Din Sikkerhed !

InReach  teknologi hjælper dig med at holde dine kære opdateret, når mobiltelefoner ikke kan (satellitabonnement er påkrævet).

Bag et dæksel mærket SOS på siden, som er fjeder lukket, gemmer sig en knap, holdes den inde går nedtælling i gang og efter 20 sekunder sendes et nødsignal ud via satellit som overvåges på døgnbemandet globalt overvågningscenter.
Man har også mulighed for at sende & modtage SMS, sende og dele sin location eller modtage vejr opdateringer.

Dette kan være med til at rede dig eller andre på din færden, der ude hvor telefonerne ikke har dækning.

Konklusion:
Alpha 200i er helt klar en forbedring på mange punkter, det gør hverken Alpha 50 eller Alpha 100 til dårligere valg. Men bruger man sin Alpha tit, med forskellige hunde eller personer koblet til, er det en stor forbedring. Og bare nemheden for hurtig præcis håndtering, gør Alpha 200i til rigtigt godt kram…
InReach funktionerne er også med til at varetage din sikkerhed.
Jeg er i hvert fald ikke i tvivl, efter at have brugt den i 2 måneder og testet den godt igennem, til daglig brug og til at løse de opgaver jeg giver den.
Så alle de nye opgraderinger der er lavet, er det hele værd.

 

Fuld Dansk Manual : Download her
Garmin Explorer APP : Få den her
Find din Garmin Enhed her  : Garmin Shop online

 

BEMÆRK: Nogle jurisdiktioner regulerer eller forbyder brug af satellitkommunikationsenheder. Det er brugerens ansvar at kende og overholde alle gældende love i de jurisdiktioner, hvor denne har til hensigt at bruge enheden.

En frekvens tilladelse kan anskaffes gennem Energistyrelsen.
Se mere her
https://www8.garmin.com/astro-legal/#Danish